Przełączenie i koncentracja numeru alarmowego 998 na 112

Od 20 kwietnia 2021 r. w województwie małopolskim rozpocznie się przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. Proces ten będzie trwał 6 dni i zakończy się 27 kwietnia 2021 r.

W wyniku przełączenia i koncentracji numeru alarmowego 998 mieszkaniec w powiecie nowotarskim wybierając numer alarmowy straży pożarnej 998 zarówno z telefonu stacjonarnego jak i komórkowego połączy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowegow Krakowie.

Podstawowe zalety koncentracji numerów alarmowych:

• szybsze powiadamianie służb ratowniczych
  • eliminowanie / filtrowanie wywołań niezasadnych
  • zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu
  • obsługa zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców
  • obsługa zgłoszeń typu eCall oraz SMS
  • możliwość ciągłego podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym z jednoczesnym aktualizowaniem informacji w formatce

Przejęcie numeru 998 na 112 na terenie powiatu nowotarskiego ustalono na dzień 26 kwietnia 2021 r.

Druhowie OSP, którzy nie mogą skontaktować się ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu za pomocą łączności radiowej, wszelkie zgłoszenia alarmowe i nie alarmowe powinni kierować na numer telefonu 18 26 109 71.

(źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-nowy-targ)